ثبت نام


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
◄◄ روش های نوین مطالعه ►►

#1
*به نام خالق زیبایی ها*

*روش های نوین و صحیح مطالعه*مقدمه :

امروزه بیشتر کسانی که با کتاب سروکار دارند شیوه درست مطالعه را نمیدانند و این امر موجب می شود که خواننده نتواند کتاب مورد نظر را به خوبی در یابد! روش های نوین مطالعه برای این نوع افراد بسیار مفید و لازم خواهد بود! و با رعایت عوامل آن به راه های درستی خواهید رسید! برای اینکه میزان یادگیری افزایش یابد پیش از هرچیز باید مطالعه ای فعال و پویا داشت .برای داشتن مطالعه ای صحیح،باید نکات مهم مطلب هنگام خواندن نوشته شوند تا به هنگام مرور مطالب، مجبور به خواندن کل مطالب نباشید و در مدت زمانی کوتاه ازروی یادداشتهای نوشته شده مطالب را مرور کنید .مطالعه بدون یادداشت برداری یک علت مهم فراموشی مطالب می باشد.این روش ها عبارتند از :

۱-خواندن بدون نت برداری :روش نادرستی برای مطالعه است . زیرا در هنگام مطالعه بایستی از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده نمود. باید با چشمان خود مطالب را بخواند، باید در مواقعی مطالب را با صدای بلند ادا کنید و نکات مهم آن را یادداشت کنید تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شوید و حضوری فعال در یادگیری داشته باشید و هم در مواقع مورد نیاز ، به خصوص قبل از امتحان ، بتوانید از روی نوشته ها مرور کنید . با این کار می توانید راحت و سریع مطالب مهم را مجددا” به خاطر بسپارید .

۲- خط کشیدن زیر نکات مهم : این روش نسبت به روش قبلی بهتر است اما روش کاملی برای مطالعه نمی باشد زیرا افراد بجای آنکه بروی یادگیری و درک مطالب تمرکز داشته باشند، ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می شود . روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم این است که در ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا” درک کنند و سپس زیر نکات مهم را خط بکشند نه آنکه در کتاب بدنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند .

۳- حاشیه نویسی : این روش به سبت دو روش قبلی بهتر می باشد اما روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست .

۴- خلاصه نویسی : در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را که از آن درک کرده اید را به طور خلاصه یادداشت می کنید . این روش برای مطالعه مناسب است زیرا ابتدا مطالب را درک می کنید و بعد آنها را یادداشت می کنید.

۵- کلید برداری : روشی مناسب و خوب برای یادگیری مطالب مهم است . در این روش شما پس از خواندن و درک مطالب ، نکات مهم را به شکل کلمات کلیدی یادداشت می کنید و کلمه کلیدی یعنی :کوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین کلمه ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله را به خاطر می آورید.۶- خلاقیت و طرح شبکه ای مغز: بهترین روش یادگیری به ویژه برای یادگیری مطالب درسی می باش .در این روش شما مطالب را میخوانید پس از درک امل آنها نکات مهم را به زبان خودتان و شکل کلمات کلیدی یادداشت می کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه ای مغز می نویسد ( در واقع نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می کنید)تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب ، فقط به طرح شبکه ای مراجعه می کنید وبا دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه ای مغز ، آنها را به راحتی مرور کنید . این روش بازده مطالعه را افزایش میدهد.

چند توصیه مهم در فراگیری و مطالعه

۱- حداکثر زمانی که افراد می توانند فکر خود را بروی موضوعی متمرکز کنند ۳۰ دقیقه می باشد ، پس از آن باید در حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت نمود سپس دوباره شروع به مطالعه کرد.

۲- قبل از مطالعه از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید. و تا چند ساعت بعد از خوردن غذا مطالعه را شروع کنیدزیرا بعد از خوردن غذای سنگین خون رسانی به مغز کاهش می یابد زیرا بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش می شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و بنابرای از قدرت تفکر و تمرکز کاسته می شود .قبل از مطالعه از مصرف الکل و دارو پرهیز کنید. غذاهای آردی مانند نان و مواد قندی قدرت ادراک و تمرکز را کم می کنند .نوشابه های گازدار نیز همینگونه می باشند

روش صحیح مطالعه ،دارای چهار مزیت عمده می باشد:

۱- کاهش مدت زمان مطالعه

۲- افزایش میزان یادگیری

۳- نگهداری مطالب در حافظه در طولانی مدت

۴- سهولت در بخاطر سپاری اطلاعات

=================================================یادگیری و یادآوری به موقع حاصل مطالعه بیش از اندازه نیست. بلکه صحیح خوانی فرد را در یادگیری و یادآوری یاری میکند. مطالعه بیشتر و موثر با به کار گرفتن شیوههای مطالعه حاصل میشود. (هر چه بیشتر مطالعه شود روشهای بهتری در مطالعه به دست میآید و به کتابها و منابع زیادتری دسترسی پیدا میشود.عادت به مطالعه صحیح یک امر اکتسابی است یعنی همانطور که یک انسان خواندن و نوشتن را یاد میگیرد میتواند راه صحیح مطالعه کردن را هم یاد بگیرد. متناسب با هدفی که فرد از مطالعه دارد و حتی به تناسب محتوا و نوع مطلب روشهای مختلفی در مطالعه کردن وجود دار د. این روشها عبارتند از:

روشهای سریع خوانی یا عبارت خوانی :

روشی را گویند که به چشم عادت میدهد تا به جای توقف بر روی یکایک کلمات تمرکز بر روی گروه کلمات انجام گیرد. در این صورت میدان دید وسیعتر میگردد و چشم حرکت سریعتری خواهد داشت، در نتیجه با نگاه کردن به سطور متوجه مجموعههای بزرگتری از کلمات و عبارات که حاوی معانی بیشتری هستند میشویم. با تمرین این روش هر دانش آموز معانی و مفاهیم مطالب خواندنی را با حرکت کند چشم از کلمهای به کلمه دیگر هدر نمیدهد. به طور مثال از کتابهای ساده شروع تا به کتابهای عمیق و حجیم برسد.

1- روش اجمالی:

هدف از این روش دست یافتن به نکات و مطالب مهم کتاب در یک زمان کوتاه و با سرعت زیاد است تا بتوان یک آشنایی کلی نسبت به نوشته به دست آورد. در این روش از جزئیات صرف نظر میگردد، به عناوین، جداول و نمودارها توجه میشود و به کلماتی که با حروف درشت یا کج نوشته شده دقت بیشتری میگردد.

در مطالعه اجمالی در پی آن است که بداند:

1- چرا این کتاب نوشته شده است؟

2- مؤلف را از لحاظ سابقه، تجربه و سبک نوشتن بشناسد.

3- اهمیت مطالب و نکات مهم را دریابد.

4- دشواری و سادگی مطالب چگونه است؟

5- وقت لازم جهت مطالعه را حدس بزند.2- روش دقیق خوانی:

هدف از به کار گرفتن این روش، درک کامل مطالب خوانده شده و نگهداری آنها به طریق منظم و منطقی در حافظه است که یادآوری و بازشناسی مطالب برای استفاده های بعدی میسر باشد. دقیق خوانی را به روشی گفته میشود که مطالعه کننده در هنگام مطالعه به حاشیه نویسی و علامت گذاری بپردازد. نکات مهم با دایره یا با خط کشیدن مشخص میشود و در مواردی هم خلاصه نویسی انجام میگیرد.

آیا به نظر شما برای یادگرفتن درسی باید چندین بار آن را خواند؟

آیا تا به حال از دانش آموز خود شنیدهاید که شکایت کنند و بگویند چند بار یک مطلب را میخوانند ولی یاد نمیگیرند یا زمان امتحان با اینکه آن مطلب را چند بار خواندهاند، توانایی پاسخگویی کامل به پرسش را ندارند یا این که پرسش برایشان آشنا است ولی پاسخ آن را به خاطر نمیآورند. دانش آموزانی هستند که با خواندن زیاد، در یادگیری مطالب ضعف دارند و در مقابلشان هم دانش آموزانی دیده میشوند که با یکی، دو بار خواندن تسلط کامل بر روی درس را پیدا میکنند.

برای یادگیری نیاز به تکرار بیش از حد مطالب نیست بلکه باید شیوه صحیح مطالعه کردن را فراگرفت.

با فرا گرفتن شیوه صحیح مطالعه کردن است که میتوان زمان مطالعه راکاهش داد و میزان یادگیری را بالا برد. در این صورت مدت نگهداری مطالب درحافظه طولانیتر میشود. این نکتهای است که کلیه دانش آموزان به خصوص کنکوریها باید به آن توجه داشته باشند. دانش آموزانی که برای کنکور آماده میشوند باید زمان مطالعه خود را به حداقل برسانند. نحوه مطالعه کردن در دانش آموزان متفاوت است و روشهای گوناگونی وجود دارد، روشهایی که درگذشته بوده و روشهای نوین که کاربرد آن تأثیر بسیار زیادی در یادگیری دارد ما در اینجا این شیوه ها ر ا به اختصار بیان می کنیم:

یک روش نوشتن نکات مهم درس در هنگام مطالعه است. یادداشت برداری از مطالب یکی از عواملی است که میتواند در یادگیری موثرباشد و مدت زمان یادگیری را کاهش دهد در این صورت هنگام مطالعهی مجدد فقط نکات مهم یادداشت شده مطالعه میشود و نیاز به خواندن مجدد کل کتاب نخواهد بود.

در روش دیگر افراد هنگام خواندن دروس، زیر نکات مهم را خط میکشند و برای این کار از انواع ماژیکها استفاده میکنند تا در هنگام مرور، آن مطلب جلب توجه کند البته این روش زمانی موثراست که ابتدا مطلب خوانده و مفهوم آن کاملا درک شود سپس زیر نکات مهم خط کشیده شود زیرا در غیر این صورت افراد در هنگام خواندن مطالب تمرکز نداشته و توجهشان به خطهایی که زیرمطلب کشیده اند جلب میشود.

روش دیگری که میتوان از آن یاد کرد روش حاشیه نویسی است که باید مطالب را خواند و نکات مهم را در حاشیه کتاب نوشت تا در دفعات مراجعه بتوان آنها را مرور کرد.البته این روش برای خواندن مطالبی که اهمیت چندانی ندارند و خواندن آنها باعث اتلاف وقت میشود، مناسب است.

روش دیگر که جزو بهترین شیوه های مطالعه است روش کلید برداری یا کلمه کلیدی است، در این روش یک مفهوم خوانده میشود و سپس بعد از درک آن یک کلمه کوتاه و پرمعنا که تداعی کننده آن مطلب است انتخاب، سپس جایگزین آن میگردد. استفاده از کلمه کلیدی نسبت به روشهای دیگر مناسبتر و کاملتر است. کلمه کلیدی کلمهای است که با دیدن آن معنی و مفهوم جمله در ذهن تداعی میشود. حتما هم نباید کلمات کلیدی عین جمله باشند بلکه میتوان کلمهای را برای آن انتخاب کرد که جدای مطالب باشد ولی بتوان به گونهای به آن ربط داد. به طور مثال برا ی به خاطر سپردن کتابهای نظامی گنجوی که شامل (مخزن الاسرار، لیلی و مجنون، خسرو و شیرین، هفت پیکر و اسکندرنامه) است، کلمه کلیدی برای آن کلمه ملخها رامیتوان انتخاب کرد.روش دیگری که از مؤثرترین روشها به شمار می‌رود، به کارگیری طرح شبکه ذهنی یا ایجاد یک طرحواره ذهنی است. بهترین شیوه برای به خاطر سپردن، درک و فهمیدن مطالب، سازماندهی و دسته بندی آنهاست. بنابراین در هنگام مطالعه یک مبحث در ابتدا باید موضوع مشخص شود بعد نکات اصلی و سپس نکات فرعی شناسایی گردد. اگر اطلاعات را به صورت شبکهای درآوریم و آن را سازماندهی کنیم، در به یادآوری اطلاعات سرعت عمل بیشتری خواهیم داشت. به جای اینکه کلمات کلیدی را پشت سر هم بیاوریم میتوانیم آنها را از طریق طرح شبکهی ذهنی خود گسترش دهیم و همچنین به صورت شبکهای ترسیم نماییم. مطالب باید خوانده شود و پس از درک کامل آن مشخص شود که چند نکته اصلی در آن وجود دارد. نکات اصلی شامل سر فصلهای مهم درس و موضوع اصلی درس میباشد. سپس آنها را به صورت شبکه مشخص میکنیم.

مانند :- طرح کلی --------> نکات اصلی -------->نکات فرعیمی توان از شکل­های مختلف و رنگ­های متنوع استفاده کرد. البته بایستی اشکال سه مرحله متفاوت باشند. هر قدر اشکال به کار رفته برای کلمات کلیدی متنوع­ترباشد به خاطر­سپاری و یادآوری مطالب راحتترخواهد بود. برای ارتباط این اشکال و خانه­ها از می­توان از فلش­ها و اشکال متنوع استفاده کرد. به این ترتیب مفاهیم خانه­ها به هم ربط داده می­شوند.

=================================================

*روشهای نوین مطالعه برای دانش آموزان عزیز*

1- مشخص کردن موضوع و طرح کلی و چارچوب درس

۲- ميز و صندلي مناسب از لوازم اساسي مطالعه است : بهترين وضعيت براي درس خواندن نشستن پشت ميز مطالعه مي باشد و بدترين وضعيت حالت درازکش است ، چرا که در اين وضعيت سريع حالت خواب آلودگي و چرت زدن به فرد دست داده و بازده مطالعه کاهش مي يابد . در طرز نشستن روي صندلي بايد مراقب بود که خم کردن سر و تن عادت نشود . ارتفاع ميز بايد چنان باشد که بتوانيد به راحتي و بدون قوز کردن ، پشت آن بنشينيد و در ضمن کف پاهايتان روي زمين باشد وسعت سطح ميز بايد به اندازه کافي باشد تا بتوان کليه وسايل و کتابهاي مربوط به يک موضوع را در روي آن گستراند . آنچه را که براي مطالعه لازم نيست از روي ميز دور کنيد اگر قرار است با شخص ديگري در يک اطاق مطالعه کنيد ، ميزها را طوري قرار دهيد که به هنگام مطالعه پشتتان به يکديگر باشد . و هنگام بحث باهم مقابل هم بنشينيد .

فضاي اطراف و ديوارها بايد به گونه اي باشد که شما را به مطالعه تشويق کند نه اينکه باعث حواس پرتي و برهم خوردن تمرکز شما شود. عکسها و نوشته هاي روي ديوارها مي تواند بدقت انتخاب شود تا به اين هدف برسيم .

اگر فکر مي کنيد با صداي راديو ويا ضبط مطالعه را بهتر مي فهميد و از خواب آلودگي شما جلوگيري به عمل مي آورد بدانيد که اين فقط تلقيني بي مورد و يک عادت نادرست است . توجه داشته باشيد که اگر به بهترين حالتها عادت کنيد موفقيت شما بيشتر خواهد شد .

3- حتي الامکان ساعت معيني از روز را براي مطالعه يک درس بخصوص تعيين کنيد: عادت انديشيدن يک موضوع در هر روز و در ساعت معين سبب آمادگي ذهني در آن ساعت مي شود ، و آمادگي ذهني باعث تمرکز حواس مي گردد.

4- سعي کنيد در محيطي کاملاً آرام به مطالعه مشغول شويد : بايد تا حد امکان از تداخل در امر يادگيري بکاهيد وقتي راديو و يا تلوزيون روشن باشد نمي توانيد با موفقيت مطالعه کنيد . اگر برنامه اي است که حتماً بايد ببينيد يا بشنويد سعي کنيد در آن زمان درس نخوانيد چرا که دريک زمان واحد نمي توان به بيش از يک موضوع توجه کرد .

5- بلافاصله بعد از صرف غذاي سنگين از مطالعة جدي اجتناب کنيد: صرف غذا بخصوص غذاهاي سنگين و پرحجم موجب فعاليت بيشتر دستگاه گوارش بدن شده و به همين دليل حجم خون بيشتر به اين قسمت از بدن گسيل خواهد شد و چون ميزان حجم خون نيز در بدن محدود است ، به همين دليل است که پس از خوردن غذا احتياج به استراحت و خواب را در خود احساس ميکنيد . براين اساس مغز انسان نيز در اين مواقع نسبت به اوقات ديگر خون کمتري دريافت مي کند و آمادگي کمتري به کار فکري خواهد داشت.

۶- به محض حضور در مکان مطالعه ،فقط به کار مطالعه بپردازيد:براي شروع به کار وسواس به خرج ندهيد فوراً شروع کنيد هر فکر مزاحمي که به مغزتان رسيد با قاطعيت آن را دور کرده و اجازه ندهيد تا پايان ساعت مطالعه باز گردد . به خود بقبولانيد که آدم با اراده اي هستيد ، اول مطالعه و بعد .........

7- وقت را بايد غنيمت شمرد:حداکثر استفاده را از وقت کنيد براي اين منظور بايد هر شاگردي به نظم و ترتيب عادت کند و براي مطالعه به طور روزانه يا هفتگي برنامه مرتبي داشته باشد يکي از عاقلانه ترين و در عين حال مشکل ترين قوانين مطالعه ، طراحي برنامة منظم و بکارگرفتن آن است . مشکل بودن اين کار از اين نظر است که علاوه بر وسوسه ها و مزاحمت هاي گوناگون اغلب وقفه ها و فاصله هاي ناخواسته نيز ايجاد مي گردد با وجود اين ، اگر واقعاً علاقه به خوب تحصيل کردن و مطالعه درست داريد

با برنامه ريزي مطالعه کنيد .

8- ضمن مطالعه «يادداشت» برداريد.: و براي يادداشت برداشتن طرحي داشته باشيد . انديشه ها و مفاهيم را براساس اهميت آنها مرتب کنيد مفاهيم اصلي را ابتدا بياوريد و سپس جزئيات مربوط به آن را جلوي آن يادداشت کنيد . مختصر و مفيد ، يعني تنها نکات اصلي را بنويسيد .

9- به اندازه کافي وقت صرف مطالعه کنيد : قاعده کلي اين است که در قبال هر يک ساعت درس کلاسي دو ساعت مطالعه و حل تمرين لازم است . مثلاً اگر درسي مستلزم سه ساعت حضور در کلاس است بايد لااقل هفته اي شش ساعت نيز صرف مطالعة آن درس شود .

۱۰- سعي کنيد يک پيش آگاهي در مورد دروس داشته باشيد: خلاصه وار به صورت کلي و اجمالي يک روخواني از مبحث جديد را داشته باشيد و به فصلهايي که قرار است تدريس شود يک نظر اجمالي داشته و اطلاعات جزئي را بدست آوريد . اين راه باعث مي شود مطلبي که در کلاس درس بيان مي گردد در ذهن شما معني و مفهوم بيشتري يابد .

11- پيشنهاد مي شود براي مطالعه دروس حفظي از روش «بررسي و زمينه يابي» استفاده کنيد که شامل مراحل زير است :بررسي : به عنوانهاي يک فصل براي دستيابي به نکات اصلي نگاه کنيد و اگر خلاصه نهايي وجود دارد آن را بخوانيد .

سؤال : نخستين عنوانها را به صورت سؤال در آوريد سعي کنيد درسي را که مطالعه مي کنيد با ديد چگونگي «طرح سؤال» از آن مطالعه کنيد .

خواندن : براي جواب دادن به سؤال مطالب لازم را مطالعه کنيد .

از برخواني : به مطالب نگاه کنيد و به سؤال پاسخ دهيد بهتر است عبارات کليدي را ياد داشت کنيد .

12- مطالب حفظي را پيش خود تکرار کنيد : اين تکرار و از برخواني نشان مي دهد که در کجا احتياج بيشتري به مطالعه هست د رهنگام از بر گفتن واژه هاي کتاب طوطي وار تکرار نکنيد ، ابتدا مطالب را بفهميد زيرا اگر مطالب را فهميده باشيد به راحتي مي توانيد با جملات خود مقصود را بيان کنيد . اگر ديديد هنگام شرح دادن مطالب نمي توانيد از عبارات کتاب يا مثال هايي که معلم زده است خارج شويد معلوم مي شود که آن موضوع را خوب نفهميده ايد و بايد وقت بيشتري صرف مطالعه آن کنيد .

13- عادت کنيد هر مطلبي را با حضور ذهن و تمرکز فرا گيريد: تمرکز به قدري مهم است که بدون تقويت آن مطالعه شما کاملاً بيهوده و بي نتيجه خواهد بود بنابراين آن را سر سري نگريد و سعي کنيد حتماً آن را در خود ايجاد کنيد و قوت بخشيد . اما اين که در زمان مطالعه مدام در اين فکر باشيد که تمرکز خود را از دست ندهيد بيشتر سبب سردرگم شدن خواهد شد . وجود يک وضعيت جسمي و رواني مناسب نيز براي اين امر بسيار ضروري است . روشن است اگر شما خواب آلوده باشيدو يا از لحاظ رواني در وضعيت نامناسب بسر بريد قادر نخواهيد بود که در هنگام مطالعه تمرکز داشته باشيد .

14- در هنگام مطالعه زير کلمات کليدي و مهم خط بکشيد : و جملات مهم را با علامت (P) در حاشيه صفحه در کنار مطلب ، مشخص کنيد خط کشي و علامت گذاري تمامي مطلب مورد مطالعه به آن اهميت يکساني مي بخشد ، و نه تنها باعث يادگيري بيشتر نمي شود بلکه تمرکز حواس را نيز به هم مي زند .

15- صفحات درس را جلوي چشم خود تجسم کنيد: اين واقعيت به خوبي ثابت شده است که اگر صفحه يا صفحاتي از کتاب يا جزوه اي را چندين با بخوانيم نه تنها با موضوع آشنا مي شويم ، بلکه کلمات چاپ شده درکتاب را هم مي بينيم به عبارتي در جلوي چشم مجسم مي کنيم اين عادت را در خود پرورش دهيد خصوصاً در مورد منحني ها ، اشکال ، تصاوير و يا هر نوع شکلي که به عنوان کمک در درک و فهم بهتر مطلب از آنها استفاده شده است بنابراين سعي کنيد با ذهني هوشيار، دليل هاي مربوط به موضوع را بفهميد و صفحات درسي مربوط به آن را نيز در جلوي چشم خود تجسم کنيد .

16- تحقيقات نشان مي دهد حافظه ما 10% از چيزي که مي خوانيم 20% از چيزي که مي شنويم 30% از چيزي که مي بينيم 50% از چيزي که مي بينيم و مي شنويم 80% از چيزي که مي گوئيم 90% از چيزي که همزمان مي گوئيم و انجام مي دهيم ، ثبت مي کند . به همين خاطر است که وقتي تمريني را خود انجام مي دهيم ( حل مي کنيم) و يا آزمايش را عملاً انجام مي دهيم بهتر به ذهنمان سپرده مي شود و دير تر فراموش مي کنيم . اين امر در دروسي مانند رياضي و فيزيک اهميت ويژه اي مي يابد . براي اين منظور لازم است در اين درس هاپس از مطالعه و تکرار مطالب خواندني اوليه به مرور مثالهاي حل شده معلم بپردازيم بعد خودمان آنها را حل کنيم و به حل مسائل مشابه که داراي جواب است بپردازيم و درستي جواب خود را بررسي کنيم پس از اطمينان يافتن در مورد کسب مهارت لازم د رآن مبحث به حل تست در زمان کوتاه بپردازيم .

۱۷- اگر در يادگيري مطالب درسي با مشکل روبرو هستيم بايدبه دنبال علت آن بگرديم: و بعد از شناسايي آن در جهت رفع آن اقدام لازم را انجام دهيم علت هاي عمده ضعف در يادگيري را مي توان در موارد زير خلاصه کرد :

نداشتن هدف در يادگيري : نداشتن هدف مشخص و روشن و قابل دسترسي ، علاقه و ميل به يادگيري را در شخص از بين مي بردفقدان انگيزه کافي: فرآيند يادگيري به انگيزه ميل و رغبت کافي براي مطالعه دروس نيازمند است فقدان انگيزه کافي به هر دليل يک مانع جدي براي يادگيري مي باشد .

عدم توجه و دقت کافي : بسياري از کارشناسان تعليم و تربيت ، بي توجهي و بي دقتي را مهمترين علت ياد نگرفتن مي دانند و به طور کلي هرچه بيشتر به چيزي توجه کنيم بهتر آن را درک مي کنيم . بي توجهي يادگيرنده گاهي مربوط به عوامل دروني ( اضطراب ، خستگي ، گرسنگي ، درد، نگراني ، افسردگي ، تخيلات و .... است) و در بعضي مواقع هم مربوط به عوامل بروني (رويدادهاي محيط مطالعه در هنگام مطالعه در خانه و مدرسه ، صداي تلوزيون و ......) مي باشد .

نداشتن معلومات پايه براي يادگيري : اين امر بخصوص در مرور دروس رياضي ، فيزيک ، شيمي، و علوم حائز اهميت است . دانش آموزي که معلومات اوليه و پيش نياز را نمي داند ، بالتبع نمي تواند مطالب پيچيده تر که بر اساس آن معلومات پايه و اوليه است درک کند .

وجود مشکلات عاطفي و هيجاني :دانش آموزي که اعتماد به نفس ندارد و مي ترسد که مورد تمسخر همسالانش قرار گيرد و آرامش و شرايط مناسب عاطفي را براي يادگرفتن ندارد ، ترس از شکست ، نداشتن اعتماد به نفس ، ترس از تمسخر يا مورد تنبيه قرار گرفتن و اضطراب شديد از جمله مهمترين عوامل مؤثر در عقب ماندگي تحصيلي دانش آموزان است.

18- در هنگام مطالعه و پس از آن به کار خود و نتيجه آن اميدوار باشيد : سعي کنيد روحيه خود را در بالاترين حدممکن و هميشه شارژ نگهداريد . از پيشرفت مطالعه خود لذت ببريد و انرژي مثبت ايجاد شده را در خود تقويت کنيد . به کمبودها و کاستي ها حساس باشيد و سعي کنيد آنها را در اسرع وقت از بين ببريد.

=================================================

منابع :سایت علمی رشد

ویکی پدیا

تبیان

پیوند-معلم ( کتاب )منبع اصلی :

http://forum.p30world.com/showthread.php?t=500206با تشکر ، مهران
پاسخپرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

فارسی سازی توسط Mypgr.ir قدرت گرفته از Forum software by © MyBB 1.8.21 Theme © iAndrew 2016
Template translator and editor MISTER