ثبت نام


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اسرار طواف و 7 بار چرخیدن چیست؟

#1
 هر کدام از اعمال حج اسراری دارند از جمله آن ها طواف است. چرا به دور کعبه می چرخیم ؟چرا 7 بار می چرخیم؟ چرا 7بار واجب شده است؟ رمز این عدد چیست؟در زیر به اسراری در این باره می پردازیم:1 . تشبّه به فرشتگانفرشتگان الهی در اطراف كعبه آسمانی می گردند ، لذا انسان باید خود را همگون با فرشتگان كند .« در آن روز فرشتگان را مشاهده می كنی كه گرداگرد عرش الهی درآمده اند . »(1)

كعبه نمادی از خدا در عالم ملك و شهادت است . انسان به هنگام طواف باید متذكر بیت معمور در آسمان ها باشد . طواف انسان به دور كعبه ملكی ، همان طواف ملائكه به دور عرش الهی است و انسان باید به هنگام طواف تا آسمان ها و فرشتگان بالا رود . امام صادق ( علیه السلام ) در حدیث مصباح الشریعه به این نكته بلند عرفانی اشاره فرمود :« همانگونه كه با بدنت همراه مسلمانان بر گِرد كعبه طواف می كنی ، با قلبت همراه فرشتگان بر گِرد عرش طواف كن . »(2)بنابراین سرّ طواف تشبّه به فرشتگان و همانندی با توبه ملائكه است ، دریافت رحمت و مغفرت الهی است ، تولدی دوباره است و آنگاه كه انسان از گناه پاك شود ، خداوند به انسان های پاك مباهات می كند .

طواف ، برگرد كعبه  , حج آن چرخیدن است ، و به دیدار معشوق شتافتن ! طواف ، چرخش عاشق گرداگرد معشوق است تا خود را با آتش عشق او بسوزاند . طواف آن است كه عارف پروانه وار بر گرد شمع بچرخد تا عاقبت با بال و پری سوخته خویش را به پای شمع افكند . زائر آتش عشقی در ضمیر خود دارد و بار سفر را بسته است . از خانه ، كاشانه ، زن ، فرزند و وطن بریده و لبیك گویان خود را تا پای خانه دوست رسانده استخداوند حج را علامت فروتنی در برابر عظمتش قرار داده و نشانه‌ای از اعتراف به عزتش، حج پرچم و علامتی برای اسلام است و حرم امنی برای پناه‌جویان.به گزارش ایسنا، امام علی(ع) فرمودند:خدا را! درباره خانه پروردگارتان در نظر داشته باشید تا هستید، آن را خالی نگذارید. زیرا اگر حج متروک شود نظر رحمت خدا از شما قطع خواهد شد.از امام رضا (ع) نقل شده که فرمودند:هیچ چیزی را بیشتر از حج مداوم، در بی‌نیازی و فقرزدائی مؤثر ندیدم.امام صادق (ع) فرمودند:هرکس در راه رفت و برگشت مکه بمیرد از اندوه بزرگ روز قیامت ایمن خواهد بود.امام باقر (ع) فرمودند:هر کس به کعبه نگاه کند. تا وقتی به آن می‌نگرد مدام کار نیک برایش نوشته می‌شود و گناهش پاک می‌شود تا وقتی دیده از آن برگرداند.امام صادق (ع) فرمودند:تا کعبه برپاست دین برپاست.امام صادق (ع) در حدیث دیگری می‌فرمایند:هیچ مکان عبادتی نزد خدا محبوبتر از محل سعی نیست، چراکه در آنجا هر متکبر گردن‌کشی خاضع می‌شود.عبدالرحمن بن کثیر می‌گوید با امام صادق(ع) به حج رفتم هنگام عبور از راهی آن حضرت بر فراز کوهی رفتند و از آن بالا به مردم نگریستند و فرمودند:چه بسیار است هیاهو و چه اندکند حاجیان!
پاسخ

#2
حج یک سفر معنوی است که متاسفانه با وجود دلالان تبدیل به تجارت شده است.

پاسخپرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

فارسی سازی توسط Mypgr.ir قدرت گرفته از Forum software by © MyBB 1.8.21 Theme © iAndrew 2016
Template translator and editor MISTER